Ana içeriğe geç

Ubuntu

Ubuntu, "Başkalarına insanlık" anlamına gelen eski bir afrika kelimesidir. Genellikle bize 'Hepimizin kim olduğumuzdan dolayı ben oyum' hatırlatması olarak tanımlanır.

Quote

Ubuntu ruhunu bilgisayar ve yazılım dünyasına taşıyoruz. Ubuntu dağıtımı, dünyadaki yazılım topluluğunun dünyayla paylaştıklarının en iyisini temsil eder.

Nasıl Başladı?

Linux 2004 yılında kurulmuştu, ancak tesclili ve desteklenmeyen topluluk sürümlerine bölündü ve özgür yazılım çoğu ana bilgisayar kullanıcısı için günlük yaşamın bir parçası değildi. İşte ozaman Mark Shuttleworth, Canonical'ı kurdu ve Ubuntu adında kullanımı kolay bir linux masaüstü oluşturmak için Debian geliştiricilerini bir araya getirdi.

En büyük misyonları dünyanın özgür yazılımını herkese aynı şartlarda özgürce ulaştırmak.

Ubuntu Sürümleri

Ubuntu, Ekim 2004'ten itibaren her altı ayda bir, planlanan sürümleri öngörülebilir bir tempoda taahhüt eden ilk işletim sistemidir. 2006'da, her iki yılda bir yapılan her dördüncü sürümün, büyük ölçekli dağıtımlar için uzun vadeli destek alacağına karar verdiler. Bu, kararlı sürdürülen sürümler LTS olarak ifade ediliyor.

ubuntusurumfds.png

Ticari ekipler ve topluluk ekipleri, belirli bir süre boyunca sürekli bakım alan tek, yüksek kaliteli bir sürüm üretmek için işbirliği yapar. Çekirdek paketler için hem sürüm hem de devam eden güncellemeler tüm kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Ticari kullanıcılar, destek, danışmanlık, yönetim araçları, yönetilen hizmetler ve genişletilmiş güvenlik bakımına erişmek için Canonical ile bağlantı kurar.

Ubuntu bugün

İlk resmi Ubuntu sürümü - 'Warty Warthog' kod adlı Sürüm 4.10 - Ekim 2004'te piyasaya sürüldü ve binlerce özgür yazılım tutkunu ve uzmanın Ubuntu topluluğuna katılmasıyla dünya çapında büyük bir ilgi uyandırdı.

Ubuntu'nun bugün birçok çeşidi ve düzinelerce özel türevi vardır . Sunucular, OpenStack bulutları ve bağlı cihazlar için özel sürümler de vardır. Tüm sürümler ortak altyapı ve yazılımı paylaşarak, Ubuntu'yu tüketici elektroniğinden masaüstüne ve kurumsal bilgi işlem için buluta kadar ölçeklenen benzersiz bir tek platform haline getirir.

Ubuntu masaüstü, dünyanın en yaygın kullanılan Linux iş istasyonu platformudur ve dünya çapındaki mühendislerin çalışmalarını güçlendirir. Ubuntu Core, yüksek düzeyde güvenli bağlı cihazlar için küçük, işlemsel işletim sistemleri standardını belirler. Ubuntu Server, OpenStack projesi için referans işletim sistemi ve AWS, Azure ve Google Cloud'da oldukça popüler bir konuk işletim sistemidir. Ubuntu, Dell, HP, Asus, Lenovo ve diğer küresel satıcıların bilgisayarlarına önceden yüklenmiştir.

Quote

Ubuntu'nun bilgisayar kullanımınıza harika bir şey getireceğini umuyoruz - ve özgür yazılımın geleceğini birlikte şekillendirmek ve inşa etmek için bize katılacağınızı umuyoruz.